Siuntų pervežimas iš Londono į Lietuvą – ne problema
Daugelis mano pažįstamų Anglijoje gyvena jau daugelį metų. Iš Lietuvos išvažiavo tuoj pat kai gavo diplomus, mokslų baigimo pažymėjimus. Iš Lietuvos juos išvijo didžiulis nedarbas, perspektyvos nebuvimas. Dauguma jų įsikūrė Londone. Nusitiesė nematomi tiltai – Lietuva Londonas, anglija Lietuva. Kiekvieno jų paklausus ar jie nepasiilgsta Lietuvos, jie atsako kad ne. Kodėl? O todėl, kad jų gimtoji šalis yra kartu su jais, ta prasme kad Anglijoje yra įsikūrę jų vaikystės draugai, mokslo draugai, giminės, artimieji, draugai.
Nuo nepriklausomybės atgavimo iš Lietuvos emigravo arti pusę milijono lietuvių ir toliau emigracijos srautas neslūgsta. Kiekvieną savaitę iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių maršrutu Lietuva Londonas išvyksta pilni autobusai svetur laimės ieškančių žmonių. Emigravimas nenutrūkstamai vyksta jau daug metų ir kelia grėsmę ne tik Lietuvos ekonomikai, tačiau ir lietuvių tautos išlikimui.
Europos sąjungos šalis ištikus ekonominei krizei, judėjimas anglija Lietuva dar labiau suintensyvėjo. Į vieną pusę Lietuva Londonas vyksta žmonės, besitikintys surasti laimę ir svetimoje šalyje. Deja ne visiems pasiseka. Atgal, iš kitos pusės anglija Lietuva, grįžta tautiečiai nelabai laimingais veidais, dėl įvairių priežasčių taip ir neradę pasisekimo svečioje šalyje. Dažną slegia skolos artimiesiems, įdarbinimo agentūroms dėl nepavykusio įsidarbinimo. Kodėl savo laimės paieškoms dažnas renkasi kryptį Lietuva Londonas? Paprastai galvojama, kad labai dažnai žmonės emigruoja dėl ekonominių motyvų. Tai labai svarbi priežastis, tačiau specialistų nuomone yra dar ne viena emigracijos priežastis, tai socialinės- kultūrinės nuostatos, istorinė emigracijos patirtis, pilnavertis gyvenimo stilius. Daugeliui pavyksta prisitaikyti prie kitokio socialinio gyvenimo būdo. Žmonės, kurie emigravo pirmosios emigracijos bangos metu, daugelis jau įsitvirtino užsienio valstybėse. Didžioji dalis įsikūrė Anglijoje ir Airijoje. Iš jų is anglijos grįžo labai nedidelis procentas, todėl kad pirmiesiems nuvykusiems teko daug laisvų darbo vietų. Prasidėjus emigracijai pajudėjo ir siuntiniai i anglija. Siuntos i anglija suaktyvėdavo prieš didžiąsias lietuvių šventes, kadangi artimieji, likę Lietuvoje, savo giminaičiams siųsdavo tradicinių lietuvių maisto produktų, kurių užsienyje nusipirkti būdavo neįmanoma. UK LT maršrutą pasirinkę žmonės is anglijos tikėjosi labai daug. Jie važiavo aklai, į nežinią, nesirinkdami sąlygų. Lietuva Londonas išvažiavo patys aktyviausi žmonės, pasiryžę bet kam, užsispyrę savarankiškai kurti savo gyvenimą. Siuntos i anglija padėdavo emigrantams išgyventi. Dažniausiai siuntiniai i anglija pasiekdavo Londone įsikūrusius tautiečius. Po kurio laiko, kai emigrantai įsitvirtindavo, susirasdavo geriau apmokamus darbus, tada pajudėdavo siuntiniai is anglijos.
Iš Anglijos tautiečiai į Lietuvą atsiųsdavo įvairių prekių ir produktų, kurių paprastai Lietuvoje dar nebūdavo.
Neretai iš Lietuvos politikų mes išgirstame, kad nereikia sureikšminti emigracijos reiškinio. Valdžia visiškai negalvoja, kas bus su lietuvių tauta po keliasdešimt metų. Dar vienas labai svarbus dalykas, tik apie jį kol kas dar nėra daug kalbama. Lietuviams emigravus į kitas šalis, pasirodo, kad labai daug Lietuvos vaikų jau tapo emigracijos našlaičiais: išvykus tėvams, jie auga pas močiutes, senelius, giminaičius. Baigę mokyklas vaikai renkasi tėvų kelią – Lietuva Londonas. UK LT arba kitaip sakant is Anglijos į Lietuvą retas benorės grįžti. Apklausų duomenimis, daugiau nei du trečdaliai jaunimo norėtų išvažiuoti iš Lietuvos. Vieni sako, kad laikinai padirbėti, kiti nori išvykti iš Lietuvos visam laikui, kadangi susirasti darbą, įsigyti padorų būstą nėra lengva. Neretai žmonės išvažiuoja visai aklai, vadovaudamiesi sėkminga tautiečių patirtimi svečiose šalyse, net nepabandę įsikurti ir įsitvirtinti Lietuvoje.
Straipsnis parengtas užsakovo.