Paskolos verslui ne iš banko

Category:
Icon Lap 16, 2011

Esame jau taip įpratę, kad paskolos verslui finansuoti ir steigti yra paprastai teikiamos Lietuvos bankų. Per žiniasklaidą eina informacija, kad smulkiajam verslui remti skirtos milžiniškos lėšos, tačiau įmonės dėl jų tikrai nesipeša ir eilėse prie šių ES kreditų nestovi. Šias nedideles paskolas verslui teikia mažieji Lietuvos bankai – Šiaulių bankas, Medicinos Banklas, Snoras, Ūkio bankas, tačiau didieji skandinaviško kapitalo bankai irgi neatsilieka. Rezultatas toks pats – įmonės nesikreipia į bankus taip masiškai, kaip tikėtasi, bet kodėl?

Pasirodo, yra ir alternatyvių būdų gauti verslo paskolas. Viena tokių alternatyvų – kredito unijos, kurių yra daugiau nei bankų. Tiesa, kredito unijos paskolas teikia tik pagal tam tikras verslumo skatinimo programas, kur pinigai verslui pradėti ir tobulinti yra skiriama pagal tam tikrus kriterijus – bedarbystė 12 mėnesių, neįgalumas, jaunimui iki 29 metų ir senjorams virš 50 metų. Taip pat kredito unijų kreditai teikiami jos nariams, kurie įneša savo įnašus pajų pavidalu.
Dar vienas alternatyvus būdas paskolos verslui gavimui yra greitų verslo kreditų bendrovės. Tai panašios bendrovės į greitųjų kreditų bendroves, kurios teikia riboto dydžio kreditus privatiems asmenims. Greitųjų kreditų bendrovių Lietuvoje yra labai nemažai – apie 30. Tuo tarpu greitosios paskolos verslui teikiamos vos kelių įmonių. Kai kurios jų užsiima ir greitaisiais kreditais privariems asmenims (pavyzdžiui, BigBank). Ši paslauga yra nauja rinkoje, nes paprastai verslas kreditus ima iš tradicinių bankų ir kredito unijų.

Greitojo verslo kredito bendovės veikia kiek kitokiais principais, negu tradiciškai verslo paskolas išduodančios unijos ir bankai. Kai kurios paskolos verslui gali būti gana minimalios, tačiau tradiciniai skolintojai yra nustatę minimalias kreditų sumas, kurios yra nuo 10 000 litų. Greito verslo kredito bendrovės gali paskolinti ir 5000 litų.

Tradiciniai skolintojai verslui suteikia galimybę grąžinti paskola per daugiausiai 10 metų laikotarpį. Greitosios verslo kreditų bendrovės paskolos suteikimo ir grąžinimo laiką sumažino iki 12 mėnesių. Dėl to jos pelnytai vadinamos greitųjų kreditų bendrovėmis – kreditai išduodami greitai, tačiau ir sugrąžinti juos bei sumokėti palūkanas reikia greitai. Greitųjų verslo kreditų bendrovės suteikia galimybę grąžinti paskolą anksčiau laiko be papildomų sankcijų, kas gali būti sudėtinga dirbant su bankais ir unijomis.

Paskolos verslui palūkanos kredito unijose ir bankuose dažniausiai būna gana aiškiai apibrėžtos ir pastovios. Greitosios verslo kreditų bendrovės palūkanas skaičiuoja kiekvienai įmonei atskirai, priklausomai nuo rizikos faktorių. Tiesa, palūkanų norma yra ne mažesnė nei 8 procentai. Kredito unijos bei bankai teikia paskolas mažesnėmis palūkanomis.

Greitųjų verslo paskolų bendrovių kreditai paprastai teikiami apyvartinėms lėšoms. Apyvartinės lėšos paprastai yra reikalingos steigiant uždarąją akcinę bendrovę (UAB), kur įstatinis kapitalas steigimo momentu turi būti ne mažesnis, nei 10 000 litų. Taip pat teikiama ir kita populiari verslo finansavimo paslauga – kredito linija. Kredito linija yra daugkartinis kreditas, kuris veikia panašiai kaip ir kreditinė kortelė – yra suteikiamas kredito limitas, kurį įmonė gali išnaudoti, bet turi padengti per tam tikrą laiką jau su palūkanomis. Padengusi kreditą, įmonė vėl gali jį paimti kada tik panorėjusi. Tokia paskolos verslui forma labai aktuali , kai vykdomi nedideli pirkimai kas mėnesį. Bankai ir kredito unijos teikia platesnį spektrą verslo finansavimo paslaugų, tačiau paminėtos paslaugos yra pagrindinės pradedančiajam verslui, o ne senoms gamybinėms įmonėms, kurioms reikalingi milijonai aparatūros pirkimui ir investicijoms į naujas linijas.

Su laiku greitųjų verslo paslaugų įmonių turėtų tik daugėti.

2 Replies to “Paskolos verslui ne iš banko”

  1. Daumantas parašė:

    Nežinau ar verta imti paskolą iš kredito unijos. Gal jau tikrai geriau šiuo atveju greito kredito įmonės.

  2. Valdas parašė:

    Apskirai, paskola verciausia imti verlo apyvartinems lesoms, nes apyvartines lesos atnes pelna, is kurio dalies bus galima grazinti paskola. Imti paskola savo reikmems galima tik labai gerai apgalvojus grazinimo variantus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *