Greitas kreditas – priežastis emigracijai?

Icon Sau 6, 2011

Neseniai žiniasklaidoje buvo eskaluojama tema, kad paprastas greitas kreditas gali paskatinti žmogų emigruoti į užsienį, jei jis nebeišgali atiduoti skolos. Įsikišo net teisingumo ministras Šimašius, kuris aiškiai suprato, kad tai yra tik vienos ar dviejų greitųjų paskolų bendrovių reklaminis triukas. Jei vienos iš greitųjų paskolų bendrovių klientai negrąžina skolų ir bėga į kitas šalis vengdami savo įsipareigojimų, tai nereiškia, kad visų klientai tai daro. Tai yra tik dėl sutarties spragos arba nežinojimo, kad antstoliai gali surasti ir užsienyje gyvenančius tautiečius. Jei tai dėl teisinių “liapsusų” tai kam reikia skleisti negatyvią informaciją, kuri turės įtakos visai greitųjų paskolų rinkai?..

Greitas kreditas yra suteikiamas žmonėms, kuriems reikia greitai pasiskolinti pinigų nuo 100 iki 5000 litų. Atidavimo laikotarpis irgi yra trumpas – dažniausiai 1-3 mėnesiai. Palūkanos ir administravimo mokesčiai – didesni nei bankuose, tačiau visa tai yra tik dėl to, kad klientui nereikia paskolos laiduoti savo nekilnojamuoju turtu, jam nereikia pateikti pažymos apie gaunamas šeimos pajamas. Greitus kreditus teikiančios bendrovės tik patikrina, ar klientas nėra juoduosiuose skolininkų sąrašuose, kuriais dalinasi visi bankai, kredito unijos, lizingo bei greitųjų kreditų bendrovės.

Prieš bėgant į užsienį taip pat reiktų atsiminti, kad Europos Sąjungos šalys turi nemažai bendradarbiavimo susitarimų ir sutarčių teisėsaugos ir duomenų keitimosi srityse, tad piktybinius skolininkus galima surasti ir užsienyje. Jei kreipiamasi į teisėsaugą, paieška gali būti paskelbta tarptautiniu lygiu, tad skolininką gaudytų visų šalių policija, o sugavę – perduotų teisėsaugos pareigūnams į Lietuvą. Ar 1000 litų greitas kreditas vertas tokios rizikos? Tikrai ne!

Paprastai greitas kreditas duodamas per kelias minutes ir nedidelėm sumom. Kai antstoliai pradės skolą išmušinėti, ta suma gali išaugti kelis kartus. Teko girdėti ne vieną istoriją, kaip pamiršta 20 litų skola už važiavimą troleibusu “zuikiu” per antstolių “mašiną” pavirto keliais šimtais litų. Jei pasiskolinta 2000 litų, antstoliai tikrai ją sugebės padidinti kelis kartus, pavyzdžiui iki 10 000, o tada jau nebe juokai…

Ne veltui visos greitų kreditų reklamos ragina pagalvoti prieš skolinantis, ar sugebės klientas laiku grąžinti sumą, kad jam nereiktų skolintis iš kitur, eiti lošti ar bėgti nuo skolų į užsienį. Greitieji kreditai padėjo daugybei sąžiningų ir gerų žmonių įsigyti reikalingiausius daiktus, tačiau keli “gudručiai” bėgliai gali sugadinti visą greitų paskolų rinkos įvaizdį. Reikia atidžiau vertinti tokią kontraversišką informaciją apie greituosius kreditus Lietuvos žiniasklaidoje, kadangi dabar prasidėjo aktyvūs veiksmai demonizuojant šią milijonus mokesčių atnešančią rinką.

Beje, žmonės emigruoja dažniausiai dėl to, kad neranda Lietuvoje pakankamai apmokamo darbo, o ne slapstytis nuo greitųjų kreditų bendrovių pasamdytų skolų išmušinėtojų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *