Nekilnojamo turto vertinimo niuansai

Icon Bir 27, 2021

Paprastai žmogaus, šeimos ar įmonės turtas skirstomas į kilnojamą ir nekilnojamą. Norint parduoti ar nusipirkti namą, automobilį ar įsigyjant kitokį stambesnį pirkinį, dažniausiai atliekamas turto vertinimas. Vis dar nekilnojamo turto vertinimas atliekamas dažniau nei kilnojamo. Todėl šiek teik plačiau apie tai.

Turto vertinimo specialistai pabrėžia, jog turto vertinimas suteikia klientui objektyvią ir nešališką informaciją apie jo turto būklę, galimybes pirkti ar parduoti nekilnojamą turtą, t.y. tikėtiną piniginę vertę rinkoje. Tik adekvačiai įvertinta turto vertė leis išvengti piniginių nuostolių perkant ar parduodant didesnį turtą. Todėl, jeigu manote, jog pinigai išleisti turto vertintojų paslaugoms bus paleisti vėjais, labai smarkiai klystate. Dažnai tai padeda sutaupyti ir gauti didesnę sumą parduodant nekilnojamą turtą nei buvo tikėtasi. Tačiau nekilnojamo turto vertinimas atliekamas ne tik norint parduoti namus.

Specialistai, kurių pagrindinė specializacija yra tiek kilnojamo, tiek nekilnojamo turto vertinimas, pasakoja, jog jų praktikoje dažniausiai pageidaujama įvertinti nekilnojamą turtą, kai planuojama imi paskola būstui ar žemės sklypo pirkimui. Egzistuoja ir kiti atvejai, kada pasirenkamas nekilnojamo turto vertinimas. Jeigu pirkėjai perka būstą be paskolos, jie nori įsitikinti, jog pirkinys tikrai vertas tos sumos, kurią nurodo pardavėjas. Tik atlikus nekilnojamo turto vertinimą galėsite būti ramūs, jog nepermokėsite. Parduodantiems minimą turtą,  taip pat ne ką mažiau naudingas nekilnojamo turto vertinimas. Tai puiki galimybė pelningai parduoti žemės sklypą, namą ar butą. Be to, parodę pirkėjo įvertinimo dokumentus, išvengsite bereikalingų ginčų dėl kainos sumažinimo.

Turto vertinimo specialistai pasakoja, jog dažną jų klientą gąsdina ne tiek  paslaugos kaina, kiek ilgo proceso tikimybė. Skubame nuraminti – taip nėra.  Procesas tetrunka apie 2-4 darbo dienas. Kad viskas būtų šiek tiek aiškiau, pateiksime pagrindinius turto vertinimo etapus:

  • Turto identifikavimas ir dokumentų analizė. Priklausomai nuo to, kokio tipo yra vertinamas turtas – butas, namas, žemės sklypas, kelių pastatų komleksas – nustatoma, kokių prireiks dokumentų. Dažniausiai tai būna kadastrinių matavimų bylos, o nebaigtiems namams – statybos leidimas, projektinė namo dokumentacija.
  • Turto apžiūra. Apžiūrą atlieka vertintojas arba jo asistentas. Užsakovas privalo suteikti galimybę apžiūrėti turtą tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Taip pat, vertintojas turi teisę fotografuoti.
  • Vertinimo ataskaitos rengimas. Gavus iš užsakovo reikiamus dokumentus, ir atlikus apžiūrą, rengiamos išvados – turto vertės ataskaita.
  • Dokumento įteikimas. Galutinai parengta ataskaita įteikiama užsakovui arba jo įgaliotam asmeniui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *