Įmonių steigimas: uždarosios akcinė bendrovės pradžiamokslis
Jei turite puikia verslo idėją, nelaikykite jos paslėpę tamsiausiame galvos kampe, susiklosčius palankioms sąlygoms įgyvendinkite ją. Įmonių steigimas – pirmas žingsnis idėjos realizavime. Tačiau prieš kurdami savo verslą gerai apgalvokite kokia įmonės teisinė forma yra geriausia jūsų planuojamai vystyti veiklai. Šiandien Lietuvos Respublikos įstatymuose numatyta galimybė steigti tokias teisinių formų rūšis kaip individualios įmonės, ūkinės bendrijos, kooperatinės bendrijos, akcinės bendrovės, uždarosios akcinės bendrovės ir kt. Taigi, pakalbėkime išsamiau apie šiuo metu Lietuvoje populiariausią įmonės teisinę formą – uždarąsias akcines bendroves.
Taigi, uždaroji akcinė bendrovė, o trumpiau tariant UAB – įmonė, kurios kapitalas suskirstytas į dalis – akcijas. Tai turbūt optimaliausias pasirinkimas, norintiems verstis veikla, kuri yra susijusi su didele ūkine rizika. Kadangi UAB yra ribotos civilinės atsakomybės privatusis juridinis asmuo, kuris už savo prievoles atsako tik savo turtu. Tuo tarpu, bendrovės akcininkai, kurių pagal Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymą turi būti ne daugiau nei 250, verslui žlugus rizikuoja tik tuo turtu, kurį įnešė į bendrovę. Paprasčiau tariant UAB turtas yra atskiras nuo akcininkų turo.
Nors skirtingų teisinių formų įmonių steigimas vyksta panašia procedūra, tačiau esminis skirtumas tas, kad norėdami įsteigti UAB savo kišenėje turite turėti pradinį 10 tūkst. litų kapitalą. Jei juos turite, apsišarvuokite kantrybe, nes prasideda bėgimas per biurokratinius laiptelius. Pirmiausia bendrovės teigėjai privalo pasirašyti įmonės steigimo sutartį, kuri suteikia teisę atidaryti bendrovei kaupiamąją sąskaitą banke, o tuo pačiu pusę metų apsaugo įmonės pavadinimą. Tai reiškia, kad kitas asmuo, norėdamas įregistruoti savo įmonę tokiu pačiu pavadinimu, to padaryti negalės. Steigimo sutartį privalo pasirašyti visi įmonės steigėjai arba jų įgalioti asmenys. Jei bendrovę steigiate pats vienas tada pasirašomas aktas. Beje, sutartyje privalote nurodyti ir bendrovės buveinės adresą. Taigi, kai sutartis arba aktas pasirašytas, ji su kitais reikalingais dokumentais yra teikiama Juridinių asmenų registro tvarkytojui.
Tiesa, bendrovės steigėjai dar iki jos oficialaus įregistravimo turi sušaukti steigiamąjį susirinkimą. Jei bendrovę steigiate pats vienas, tai rašytiniai jūsų sprendimai prilygsta steigiamojo susirinkimo sprendimams. Susirinkimo metu patvirtinami bendrovės įstatai – pagrindinis teisinis dokumentas, išrenkami valdymo organai ir pan. Esant reikalui susirinkimas turi būti pakartotas, viską sutvarkius atidaroma UAB kaupiamoji sąskaita ir įnešamas įstatinis kapitalas. Ne, tai dar ne viskas. būtina apsilankyti pas notarą, kuris patvirtins jūsų pateiktų dokumentų tikrumą, ar įstatai atitinka šalies įstatymus ir tik tada gausite leidimą registruoti UAB Juridinių asmenų registre.
Taigi, įmonių steigimas ne visai tas pats kaip suskaičiuoti iki trijų. Jei esate verslus, bet teisinė informacijos bazė jums „ne draugas“, protingiausias sprendimas būtų kreiptis į specialistus, kurie jus pakonsultuos ir padės sutvarkyti visus reikalingus dokumentus. Priešingu atveju gali tekti ne kartą minti Juridinių asmenų registro slenkstį.