Ar advokatai Vilniuje „įkandami“ paprastam žmogeliui?
Tuos kostiumuotus vyrus bei pasitempusias moteris matome šmėžuojančius televizijos ekranuose: vieni gina neteisėtai nužudymu apkaltintą žmogelį kažkokiame amerikiečių filme, tuo tarpu kiti bando „ištempti“ „susitepusį“ Lietuvos politikierių. Kitapus ekrano sėdintis žmogelis komentuoja, jog vienas iš jų yra atsidavęs teisybės ieškotojas, o kitas – pinigų besivaikantis niekšelis ir tikriausiai įsivaizduoja, jog šios specialybės atstovas – kažkas tolimo ir praktikoje nepritaikomo. O iš tikrųjų tai yra gana žemiška profesija – bandymas ištraukti į bėdą dėl savo ar kitų kaltės pateksusį žmogelį. Niekada negali žinoti, kada ir tau gali būti reikalingi advokatai Vilniuje: patraukimas baudžiamojon atsakomybėn dėl padaryto eismo įvykio, skyrybų, vaikų ar turtų dalybų su buvusiu sutuoktiniu klausimas, problemos su darbdaviu – tik keletas situacijų, kuriose yra reikalinga profesionali teisinė pagalba. Tiesa, suteikiama ne už ačiū.
Tikriausiai ne kartą teko girdėti nusiskundimų neva dėl didelio advokatų „apetito“ ir bandymo pasipelnyti iš ir taip į bėda patekusio žmogaus. Advokatai priklauso taip vadinamų laisvųjų profesijų atstovams – jie, dirbdami pagal individualios veiklos pažymėjimus, patys sukuria sau darbo vietas ir moka nustatytus mokesčius. Valstybė savo ruožtu nesikiša į jų veiklą: nėra nustytų konkretaus dydžio tarifų už tam tikrą suteiktą paslaugą ar konsultacijoje sugaištą laiką.Visa tai gali reguliuoti patys advokatai Vilniuje (kaip ir bet kuriame kitame mieste). Iš vienos pusės žiūrint, tai sudaro gerą „dirvą“ lupikavimui – pasimetęs žmogus, nei karto neturėjęs reikalų su teisiniais klausimais, sumokės tiek, kiek bus paprašytas. Kita vertus, jei buvo gauta kvalifikuota teisinė pagalba ir išspręsta kankinusi problema, nereikėtų skųstis. Jei konkretaus advokato įkainiai netenkina – galima kreiptis kitur, už rankos juk niekas nelaiko.
Advokatų veiklą galima prilyginti turgaus prekybai (teisininkai, neįsižeiskite). Tiek vienu, tiek ir kitu atveju galimos derybos dėl kainų. Savaime suprantama, jog skirtingos procedūros bei nevienodo sudėtingumo konsultacijos kainuoja nevienodai, tačiau net ir identiškos paslaugos gali būti įkainuotos visiškai skirtingai. Galbūt klientas bus itin geras derybininkas. O gal advokatą sujaudins pagalbos prašymas motinos su mažyliu, kuriuos likimo valiai paliko vyras – kai kuriais atvejais advokatai dirba ir už dyką. Populiarėja ir iš užsienio atkeliaujanti praktika, kai imamas tik „sėkmės mokestis“ – sutarto dydžio suma, kurią klientas turi sumokėti advokatui tik ginčą išsprendus jo naudai.
Jei jums reikalingi advokatai Vilniuje, tačiau turite ribotą biužetą, nesitaikykite į visuomenėje plačiai žinomus advokatus – jie ir taip turi daug pelningos veiklos. Ieškokite specialistų, neseniai pradėjusių veiklą. Jų patyrimo stoka neleidžia nustatyti protu nesuvokiamų kainų bei skatina stengtis išlaikyti kiekvieną klientą. Aišku, nerimą gali kelti pastarųjų kvalifikacijo stoka, tačiau ir tarp pradedančiųjų atsiranda puikių specialistų. Negana to, jauni advokatai neretai yra dar „nesugadinti“: jie nuoširdžiai gilinasi į kliento problemą bei iš visų jėgų stengiasi ją išspręsti.