Saulės moduliai: mitai ir tikrovė
Per pastaruosius kelis dešimtmečius saulės energijos paklausa labai išaugo, o saulės moduliai (arba saulės kolektoriai) tapo įprastu reiškiniu ant gyvenamųjų namų stogų. Tačiau, nepaisant jų populiarumo, apie saulės modulius vis dar sklando daug mitų ir klaidingų įsitikinimų.
Šio straipsnio tikslas yra paneigti labai paplitusius mitus ir atskleisti svarbiausias su saulės energija susijusias realijas.
1 mitas: saulės moduliai yra neefektyvūs
Vienas iš labiausiai paplitusių mitų yra tas, kad saulės moduliai yra neefektyvūs ir nepajėgūs pagaminti didelio kiekio elektros energijos. Nors ankstyvoji saulės technologija turėjo trūkumų, šiuolaikiniai saulės moduliai yra labai efektyvūs. Dėl fotovoltinės (PV) technologijos pažangos gerokai padidėjo saulės elementų efektyvumas, o kai kurių komercinių modulių efektyvumas dabar viršija 22 %. Tai reiškia, kad daugiau saulės šviesos paverčiama į naudingą elektros energiją, todėl saulės energija tampa perspektyviu ir konkurencingu energijos šaltiniu.
Tikrovė: efektyvumas nuolat didėja
Saulės modulių efektyvumas nuolat didėja dėl vykdomų mokslinių tyrimų ir plėtros. Tokios naujovės kaip daugiasluoksniai elementai, kuriuose sluoksniuojamos skirtingos medžiagos, kad būtų galima surinkti platesnį saulės šviesos spektrą, ir saulės elementai, garsėjantys dideliu efektyvumu ir mažomis gamybos sąnaudomis, plečia galimybių ribas. Šie pasiekimai padeda saulės energiją padaryti prieinamesnę ir ekonomiškesnę.
2 mitas: saulės baterijos neefektyvios šalto klimato zonose
Daugelis žmonių mano, kad saulės kolektoriai veikia tik saulėtame ir šiltame klimate, o esant debesuotam ar šaltam orui yra neveiksmingi. Iš tikrųjų saulės kolektoriai gali gaminti elektrą įvairiomis oro sąlygomis. Tiesa, kad saulės kolektoriai daugiau energijos pagamina tiesioginiuose saulės spinduliuose, tačiau jie gali efektyviai veikti ir esant debesuotam orui.
Tikrovė: saulės energija yra naši įvairiose klimato zonose.
Įvairaus klimato šalys, įskaitant Vokietiją, Kanadą, Jungtinę Karalystę ir Lietuvą, sėkmingai integravo saulės energiją į savo elektros tinklus. Dėl saulės energijos technologijų pažangos, saulės kolektoriai yra praktiški įvairiomis aplinkos sąlygomis.
3 mitas: saulės moduliai yra per brangūs
Nors pradinė saulės modulių įrengimo kaina gali būti didelė, per pastarąjį dešimtmetį bendra saulės modulių kaina smarkiai sumažėjo. Be to, galima pasinaudoti įvairiomis lengvatomis, mokesčių lengvatomis ir finansavimo galimybėmis, kurios padeda kompensuoti pradines išlaidas. Laikui bėgant sutaupytos elektros energijos sąskaitos dažnai atsveria pradines investicijas.
Realybė: saulės energija yra ekonomiškai naudinga
Ilgalaikė saulės energijos ekonominė nauda yra didelė. Įrengtos saulės baterijos nemokamai tiekia elektros energiją visą savo eksploatavimo laikotarpį, kuris paprastai trunka ilgiau nei 25 metus. Sumažėjus sąskaitoms už elektrą, galima gerokai sutaupyti, o daugeliu atvejų saulės kolektoriai atsiperka per kelerius metus.
Be to, saulės kolektorius namuose gali padidinti nekilnojamojo turto vertę ir apsaugoti nuo didėjančių energijos sąnaudų.