Organinis stiklas:  privalumai ir naudojimo galimybės

Category:
Icon Rgs 30, 2023

Nuo seniausių laikų žmonės stiklą žino kaip skaidrią, tvirtą ir karščiui atsparią medžiagą. Taip pat žinome, kad tai trapi medžiaga. XX amžiuje, plėtojant polimerų chemiją, pavyko gauti stiklą – plastiką, kurio kai kurios savybės panašios į trapų neorganinį stiklą. Tai buvo polimetilmetakrilatas (bespalvė, skaidri medžiaga). Polimetilmetakrilatas yra didelės molekulinės masės medžiaga, kurią galima gauti monomero (metilmetakrilato) polimerizacijos rezultate. Tokios cheminės reakcijos metu, išgaunamas organinis stiklas. Organinio stiklo molekulės yra didelės, palyginti su neorganinėmis medžiagomis. Tai būdinga daugeliui organinių medžiagų.  Organinio stiklo (arba plastiko) standumas yra didelis, todėl jį galima apdoroti ir pjaustyti staklėmis. Toks standumas atsiranda dėl traukos jėgų tarp polimero molekulių.

Organinio stiklo privalumai ir rūšys

Organinis stiklas yra lengva, patvari ir stabili medžiaga. Praleidžia šviesą, optiškai neiškraipo už nugaros esančių objektų, ilgai išsaugo fizines savybes, yra stabilus spinduliuotei, negelsta, pateikiamas įvairiomis spalvomis. Organinis stiklas yra lengvai apdorojamas – frezavimas, graviravimas, pjovimas lazeriu. Organinis stiklas skirstomas į šias rūšis: ekstruzinis akrilas, lietinis akrilas, specialios akrilo rūšys. Organinis stiklas yra skaidrus bespalvis polimeras. Jis gali būti parduodamas įvairių išmatavimų. Esant aukštesnei nei 110°C temperatūrai, minkštėja, pereina į klampų skystį. Štai kodėl toks plastikas gali būti lengvai naudojamas įvairių gaminių gamybai (žinoma, liejimas turėtų būti atliekamas su slėgiu). Organinis stiklas yra karščiui atspariausias polimeras. Esant aukštesnei nei 300°C temperatūrai, jis pradeda irti.  Svarbu žinoti kad, organinis stiklas yra mažiau atsparus chemikalams ir greičiau braižosi nei standartinis stiklas.

Kur naudojamas organinis stiklas?

Dėl savo unikalių savybių organinis stiklas pasitvirtino tiek pramonėje tiek  ir kasdieniame gyvenime. Organinis stiklas dažniausiai parduodamas lakštais, strypais, bei vamzdžiais. Jo paviršius gali būti matinis, blizgus, antirefleksinis. Dažniausiai naudojamas yra blizgus. Jis plačiai naudojamas matavimo prietaisuose, orlaiviuose, technologijose ir laikrodžių mechanizmuose. Iš organinio stiklo pagamintos lempos, kelio ženklai, reklamos, laiptai, priemonės naudojamos chemijos pramonėje. Organinis stiklas plačiai naudojamas statybos sektoriuje, medicinoje. Jo taip pat sutiksite ir namų interjere, bei viešose erdvėse.  Įsigyti organinio stiklo lakštų galima internetu – https://e-heliopolis.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *