GPS navigacijos – veikimo principai ir panaudojimas

Icon Sau 31, 2014

gpsKas yra GPS turbūt girdėję visi, kas bent jau kažkiek keliauja. Kad ir po savo kraštą, jei tinka surasti kažkokį dar nematytą objektą, dabar dažniausiai pasikliaujama nebe rodyklėmis ar klausiama praeivių, o įjungiama GPS sistema, kuri pakankamai greitai ir dažniausiai tiksliai nurodo, kuria kryptimi keliauti, kad galėtumėte pasiekti norimą tikslą.

GPS (angl. global positioning system) verčiama kaip pasaulinė vietos nustatymo sistema. Jau vien žodis sistema sako, kad tai pakankamai sudėtingas mechanizmas, kuris veikdamas atsižvelgia į daugybę kriterijų. Tai yra satelitinė navigacijos sistema, kuri remiasi kosminėmis nuorodomis, teikdama esamos vietos ir laiko informaciją, remdamasi visomis oro sąlygomis, bet kur žemėje, ar greta jos, kur tik galima rasti GPS antenas. Ji buvo išrasta teikti informaciją karinėms ir civilinėms tarnyboms, o pastaruoju metu teikia labai daug informacijos ir eiliniams vartotojams.

Kaip veikia GPS sistema?

GPS gaviklis apskaičiuoja savo buvimo vietą tiksliu laiku siunčiamais GPS satelitų signalais, kurie yra virš Žemės. Kiekvienas satelitas pastoviai siunčia informaciją, kurią sudaro: laikas, kai buvo siunčiama žinia ir satelito vieta tuo metu, kai žinia buvo siunčiama.

Gavėjas naudoja žinutes, kurias gauna, tam, kad būtų nustatytas kiekvienos žinutės judėjimo laikas ir apskaičiuotas atstumas iki kiekvieno satelito, naudojant šviesos greitį. Kiekvienas iš šių atstumų ir satelitų buvimo vietų apibrėžia sferą. Gavėjas yra kiekvienos iš šių sferų paviršiuje, kai atstumai ir satelitų vietos yra teisingos. Šie atstumai ir satelitų vietos yra naudojamos apskaičiuoti gavėjo buvimo vietą, naudojant navigacijos lygtis. Vėliau ta vieta ir yra rodoma, dažniausiai atsižvelgiant į ilgumas ir platumas, tačiau kartais galima rodyti ir aukštumas.

Kiekvienai normaliai vietos nustatymo operacijai reikia naudoti keturis satelitinius įrenginius, retais atvejais – mažiau. Jei vienas kintamasis jau yra žinomas, gavėjas gali nustatyti savo buvimo vietą tik naudodamasis trimis satelitais. Pavydžiui, jei orlaivis žino buvimo aukštį, galima naudoti tik tris satelitų duomenis. Apskritai aplink žemę yra 24 satelitai, kurie leidžia pastoviai nustatinėti teisingas dislokacijos vietas ir kryptis.

Taigi, GPS įrenginiai dažnai naudojami įvairiausiose transporto priemonėse ir nebūtinai jie skirti tik surasti kelią nuo taško A iki taško B – kartais jie gali Jums pagelbėti apskritai susiorientuoti, kokioje vietoje esate. GPS padės Jums nepasiklysti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *