Eteriniai aliejai
Eteriniai aliejai yra labai kvapni augalinė medžiaga, kuri buvo išgauta iš vieno tam tikro augalo, arba kelių augalų. Pasitaiko eterinių aliejų, kurių gamyboje naudojami keliasdešimt augalų.
Eterinių aliejų istorija siekia jau kelis tūkstančius metų. Ankstyvosiose civilizacijose, kuriose buvo vystomas mokslas ir gamtos resursai buvo naudojami protingai, tam tikrų augalų aliejus buvo naudojamas maistui ir grožio procedūroms. Indai mokėjo iš rožių išgauti eterinė aliejų, kurį naudojo grožio procedūroms ir maistui. Japonai dar prieš 2000 metų mokėjo iš mėtos išgauti kitą medžiagą – mentolį, kuris taip pat yra savotiškas eterinis aliejus. Romėnai taip pat mokėjo išgauti eterinius aliejus, kuriuos naudojo namų ūkiuose, grožio procedūroms ir maistui. Eterinių aliejų aukso amžius prasidėjo tada, kai arabai ištobuliną alyvuogių aliejaus distiliavimo technologiją, kuri buvo pritaikyta ir kitiems augalams, pavyzdžiui palmėms. Viduramžiais Europoje eteriniai aliejai pirmiausiai buvo tobulinami rūmuose, kuriuose ir prasidėjo šiuolaikinės parfumerijos istorija.
Dabar eteriniai aliejai vėl grįžta į madą dėl ekologiškų produktų bumo. Cheminio amžiaus pasekmė yra ta, kad vis daugiau ir daugiau žmonių negali toleruoti tam tikrų cheminių elementų alergijos forma. Jei netoleruojami elementai yra kvepalų ar maisto papildų sudedamoji dalis, žmogus patiria didelį diskomfortą. Vienintelė išeitis – naudoti natūralią ekologišką kosmetiką, kuri yra pagaminta eterinių aliejų pagrindu. Maža to, populiarėja namuose gaminama kosmetika, kurioje eterinis aliejus yra vienas iš pagrindinių ingredientų. Pavyzdžiui el. parduotuvė Eko grožis pardavinėja eterinius aliejus atskirai tam, kad būtų galima namuose pasigaminti savo kosmetikos pagal poreikius. Norint pasigaminti savo kosmetiką, reikia gana gerai išmanyti kosmetikos principus ir žinoti, kokį poveikį kokie eteriniai aliejai turi.
Eteriniai aliejai gali turėti kelių rūšių:
- Antiseptiniai – neutralizuoja tam tikrų bakterijų poveikį ( pavyzdžiui, eukalipto aliejus);
- Valgomieji – naudojami maisto ruošimui (pavyzdžiui, mentolis – mėtos eterinis aliejus);
- Spazmolitiniai (kraujagysles plečiantys) – naudojami gerinti kraujospūdį (pavyzdžiui, kmynų ekstraktas);
- Skatinantys šlapimą, pavyzdžiui kadagio ekstraktas;
- Raminamieji – ramina, mažina stresą (pavyzdžiui, melisos ekstraktas);
- ir t.t.
Eterininiai aliejai naudojami daug kur, tačiau tai nėra dideliuose prekybos centruose parduodama prekė, todėl geriausia vietas jas įsigyti – interneto parduotuvėse (pavyzdžiui, minėtoji „Eko grožis”).