Darbo sauga Vilniuje ir žiemos pavojai
Artėjant žiemai ir keičiantis orams, būtina skirti ypatingą dėmesį darbo saugai. Praktika rodo, kad žiemos pavojai neretai tampa nelaimingų atsitikimų ir rimtų traumų priežastimi. Oro pasikeitimai ypatingai svarbūs, vertinant aukštyje atliekamus darbus, statybos pramonės sektorių, miško darbus. Darbo sauga Vilniuje stiprinama, atkreipiant dėmesį į galimą kelių, šaligatvių, kiemų, laiptų ar darbo vietų slidumą. Primename, kad teritorijų, priskiriamų bendro naudojimo zonoms, pvz., gatvių ar šaligatvių, priežiūra patikėta savivaldybėms arba seniūnijoms.
Kiekviena darbovietė turi imtis atitinkamų priemonių, siekdama sumažinti žiemos orų sukeliamus pavojus. Specialistai teigia, kad itin atlaidžiai vertimas kelių slidumas. Kiekvienas darbdavys turi racionaliai įvertinti darbovietės teritorijoje esančių kelių dangą ir slidumą, kadangi nesiėmus atitinkamų priemonių ir adekvačiai neįvertinus rizikos, padidėja traumų ir nelaimingų atsitikimų rodiklis. Ypatingo dėmesio reikalauja statybviečių teritorijų apsauga.
Darbo sauga Vilniuje, remdamasi oficialiais teisės aktais, numato, kad darbuotojai, dirbantys žemesnėje nei -10°C temperatūroje, privalo turėti reguliarias pertraukėles, kurios suteikiamos ne rečiau kaip kas 90 minučių ir turi trukti ne trumpiau nei 10 minučių. Papildomos apsaugos priemonės, specialių pertraukų trukmė ir dažnumas numatomas įvertinus konkrečias darbo sąlygas. Šios priemonės apibrėžiamos darbo sutartyse ir atliekamos veiklos tvarkos taisyklėse. Jei yra galimybė, darbdavys turi numatyti poilsio vietą, kurioje darbuotojas galėtų pailsėti ir sušilti.
Primename, kad darbo patalpų oro temperatūra yra nustatoma, įvertinus konkretaus asmens fizines pastangas, kurių reikalauja vykdoma darbinė veikla. Siekiant užtikrinti tinkamai vykdomą darbo saugos kontrolę, lengvesniam fiziniam darbui reikalinga aukštesnė oro temperatūra, pvz., biuro darbuotojai turi dirbti ne žemesnėje nei 20ºC temperatūroje, prekybos salės darbuotojai – ne žemesnėje nei 17ºC temperatūroje. Primename, kad darbo sauga Vilniuje (ar kitame Lietuvos mieste) turi būti vykdoma darbuotojams suteikiant specialius darbo drabužius, kurie apsaugo nuo žemos temperatūros pavojų. Už asmeninės apsaugos priemones yra atsakingas darbdavys.
Žiemos sąlygos reikalauja ypatingo darbuotojų dėmesio dirbant lauke su potencialiai pavojingais įrenginiais. Didžiausias dėmesys skiriamas statybos sektoriui. Primename, kad darbas su kranais ar kita sunkiąja technika turi būti sustabdytas smarkiai sningant, esant stipriam vėjui ar veikiant kitiems atmosferos veiksniams, kurie neatitinka minėtosios įrangos nustatytų naudojimo sąlygų. Būtina reguliariai atlikti techninės įrenginių būklės patikrą ir skirti laiko nuolatinei įrangos priežiūrai.